2018 Sections Central

Your home base for everything Sections related. Are you going to be at a section tournament? Tweet your scores to #mndancescores or send them to news@mndancenews.com.

Eastview takes first place in class AAA at the 2017 Jazz Tournament in the Target Center. (Photo by Rick Corwine/MN Dance News)

Bookmark this post for quick access to section previews and check back to see results from each section (and photos from as many as we can get to).

Sorry, some technical difficulties, links to section pages will be up shortly.

Section Central

Click on a section to see more.

Class A

Class AA

Class AAA

1A 

February 10, 2018

Dover Eyota High School

1AA

February 10, 2018

Kasson Mantorville High School

1AAA

February 10, 2018

Bloomington Kennedy High School

2A

February 10, 2018

Bloomington Kennedy High School

Back
Next

2AA

February 3, 2018
Big Lake High School

Advancing to State
(Alphabetical Order)

Jazz: Benilde St. Margaret’s, Chisago Lakes, Totino-Grace
Kick: Benilde St. Margaret’s, Totino-Grace, Zimmerman

2AAA

February 3, 2018
Chanhassen High School

Advancing to State
(Alphabetical Order)

Jazz: Edina, Maple Grove, Wayzata
Kick: Chaska, Eden Prairie, Wayzata

3A

February 10, 2018

Montevideo High School

3AA

February 3, 2018
Waconia High School

Advancing to State
(Alphabetical Order)

Jazz: Marshall, Mound Westonka, Waconia
Kick: Marshall, Mound Westonka, Orono

3AAA

February 10, 2018

Bloomington Kennedy High School

4A

February 3, 2018
Wadena-Deer Creek High School

Advancing to State
(Alphabetical Order)

Jazz: Aitkin, Duluth-Marshall, Frazee
Kick: Aitkin, Bagley, Frazee

4AA

February 3, 2018
Alexandria High School

Advancing to State
(Alphabetical Order)

Class 4AA Jazz & Kick: Rocori, Sartell, and St. Cloud Cathedral

4AAA

February 3, 2018
Forest Lake High School

Advancing to State
(Alphabetical Order)

Kick: Anoka, Brainerd and St. Cloud Tech
Jazz: Anoka, Blaine and Brainerd

Advertisements

16 COMMENTS

Comments are closed.